УКРАЇНСЬКИЙ ФОЛЬКЛОР У ТЕОРЕТИЧНОМУ ВИСВІТЛЕННІ

Українська фольклористика повинна повернути собі те місце у світовій науці, що його забезпечила їй самовіддана праця вчених XIX – початку XX ст. та яке вона по праву посідала ще у 20-ті рр.

Подолати теперішнє відставання, – на жаль, безперечне – важко, що й казати. І неприпустимою помилкою було б не використати для цього справді неповторну можливість, яку надає нам вибух суспільної зацікавленості вітчизняним фольклором, а саме підготувати нову, методологічно не упереджену генерацію українських фольклористів. Сприяти осягненню цієї мети й має пропонований посібник, що розрахований не тільки на студентів університетських спеціальностей “Фольклористика”, “Українська мова і література”, але й на агістрантів і аспірантів, філологів широкого профілю, усіх, хто відчуває потребу самостійно ознайомитися із сучасною наукою про вітчизняний фольклор.

Щоб не переобтяжувати науковий апарат книжки, автор посилається, як правило, на найдоступніші для студента видання, сподіваючись, що в разі потреби читач звернеться до першовидань і до оригіналів перекладів. Посібник розраховано на уважне, неодноразове та критичне прочитання. Орієнтуватися в його матеріалі, а за необхідності – і зробити довідку допоможуть система перехресних посилань і короткий термінологічний індекс. Засвоїти ж матеріал має допомогти самостійне обдумування студентом поставлених після кожного підрозділу питань “Для самоперевірки” та складніших – Відмінникові”. Щоб пересвідчитися в правильності відповіді або знайти в тексті підказку для неї, слід звернутися до “Ключа” наприкінці посібника.

Автор висловлює щиру й глибоку подяку В. К. Борисенко, С. Й. Гриці, Л. Ф. Дунаєвській, якої вже немає з нами, Н. А. Лисюк, Є. М. Пащенку, О. М. Семашку, Н. С. Шумаді, котрі, ознайомившись із посібником у рукопису, зробили цінні й конструктивні зауваження. Особлива подяка моїй учениці І. Є. Головасі, бо вона спонукала мене почати роботу над підручником. Якою мірою ця кількарічна праця досягла поставленої мети – судити читачеві.

У підручнику уперше осмислено в якнайширшому контексті світової фольклористичної теорії феномен українського національного фольклору. Видання буде корисним при вивченні нормативного університетського курсу “Теорія фольклору”, а також курсів “Українська народна поетична творчість”, “Джерелознавство фольклористики”, “Текстологія фольклору”.
Для студентів, аспірантів, викладачів та науковців.

Росовецький С. К. Український фольклор у теоретичному висвітленні : Підручник. – К. : Видавничополіграфічний центр “Київський університет”, 2008. – 623 с.